زنان و حقوق بشر

23 مهرماه مقارن با 15 اکتبر برابر با روز بین المللی زنان روستایی / شعار سال 2019: زنان و دختران روستایی سازندگان پایداری اقلیمی

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

متن قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

متن مصوبه شهریور ماه 1398 شورای عالی انقلاب فرهنگی با موضوع مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی

 

 

مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب،مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی طي نامه شماره ۹۸/۱۰۸۲۸/دش در تاریخ 1398/07/20 توسط رییس جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ گردید.

متن کامل مصوبه

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

فتوای علمای اهل سنت ایران بر غیرشرعی بودن ختنه دختران

 

 

برخلاف آنچه تصور می شود ختنه زنان تنها مختص کشورهای آفریقایی نیست. از جمله ایران نیز جزو کشورهایی است که ختنه زنان یا به اصطلاح عامیانه «سنت کردن دختران» در آن، هرچند بسیار محدود، انجام می شود. مناطقی از استان های هرمزگان، کرمانشاه، کردستان و آذربایجان غربی از جمله مناطقی هستند که ختنه زنان مطابق سنت های قدیم در آن ها رواج دارد و دایه های محلی با روش های عمدتا غیربهداشتی این عمل را به دور از چشم مردان انجام می دهند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

آغاز به کار «موکب اشتغال محرومان» از 22 مهر 1398 + جزییات

 

 

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد از آغاز کار وب سایت «موکب اشتغال محرومان» خبر داد و افزود وب سایت موکب اشتغال محرومین یک فضای مجازی دائمی برای ارائه خدمات اشتغال به جامعه نیازمند کشور است.  این وب سایت موکب اشتغال محرومان قرار است فضای مجازی باشد تا کسانی که قصد خدمت به محرومان از طریق فراهم کردن لوازم اشتغال را دارند در آنجا ثبت نام کنند و نیازمندان به خدمات نیز در آنجا ثبت نام می‌کنند و بعد تایید آنها از طرف کمیته امداد، به ارائه کنندگان خدمات ارجاع می‌شوند. به گفته عبدالملکی، تأمین سرمایه، ضمانت وام، آموزش های کسب و کار و فنی و حرفه ای، مشاوره، بازاریابی و کمک به تامین مواد اولیه و تجهیزات جزو خدمات این وب سایت تعریف شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

توزیع دو ماه یک بار «سبد غذایی» بین مادران باردار مناطق محروم /متقاضیان به خانه‌های بهداشت بروند

 

 

معاون بنیاد مستضعفان از توزیع بیش از چهار میلیون سبد غذایی برای مادران باردار مناطق محروم کشور خبر داد و گفت: اجرای این طرح موجب بهبود تغذیه مادران باردار و کاهش تولد نوزادان با وزن کمتر از ۲.۵ کیلوگرم در مناطق محروم کشور شده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده زنان برای حمایت از حقوق «کودکان» چه کار کرد؟

 

 

درحالی که معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در راستای حمایت از حقوق کودکان و اجرای سیاست‌های تحکیم خانواده اقداماتی مانند حمایت از کودکان در برابر ازدواج زودهنگام (اصلاح ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی) و حمایت ویژه از کودکان دختر زیر ۱۸ سال در برابر خشونت را انجام داده است، لایحه اصلاح تبصره ماده ۲۶ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست را نیز تدوین کرده تا به موجب آن «ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» ممنوع شود

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

توسط رییس‌جمهور / مصوبه «مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب» ابلاغ شد

 

 

رییس‌جمهور و رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه «مجموعه تکمیلی اقدامات اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب» را برای اجرا به دستگاه‌های مسئول ابلاغ کرد. این مصوبه در جلسه ۸۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی در ۱۲ شهریور ۹۸ به تصویب رسید و شامل ۶ ماده است که مسئولیت هماهنگی، اجرا و نظارت بر عملکرد دستگاه‌ها در خصوص این مصوبه با وزارت کشور است. همچنین این وزارت خانه موظف است ستاد راهبری و هماهنگی اجرای مصوبه عفاف و حجاب را تشکیل دهد و گزارش عملکرد این ستاد را به‌صورت سالانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

روایتی از حضور پرشور و آزادانه زنان در آزادی

 

 

حضور زنان برای نخستین بار در ورزشگاه آزادی برای تماشای مسابقه فوتبال میان تیم های ملی ایران و کامبوج بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای کشور داشت و این مهم در ابعاد گوناگون مورد واکاوی قرار گرفت.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

وزیر کشور: سه میلیون زن در ایران سرپرست خانوار هستند

 

 

وی گفت بیش از سه میلیون نفر زن سرپرست خانوار در کشور داریم؛ ٧١ درصد آنها زنانی هستند که همسرانشان فوت کرده اند و ١١ درصد نیز زنانی هستند که طلاق گرفته اند. بقیه هم شامل مواردی است که ازدواج نکرده اند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

برخی قوانین باعث سالمندآزاری می‌شود

 

 

این روان شناس در ادامه سرزنش کردن،‌ کتک زدن، تهدید و تحقیر کردن را از جمله ابعاد سالمندآزاری ذکر و اظهارکرد: سالمندآزاری موجب کاهش اعتماد به‌نفس، انزوا و بی‌میلی نسبت به زندگی در آنان می‌شود. گاهی اوقات بیان کلماتی همچون "تو چرا من را به دنیا آوردی"، "این همه بچه می‌خواستی چه کار؟"،‌ "تو باعث شدی من به این وضع بیفتم" و... از سوی فرزندان، سالمندان را در وضعیت روحی نامناسبی قرار می‌دهد این درحالیست که آنان در این دوران نیازمند توجه و محبت هستند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

راه‌اندازی سامانه «دیده‌بان» برای ثبت شکایات و مشکلات مراکز بهزیستی

 

 

رییس سازمان بهزیستی کشور سلامتی، صداقت و کارآمدی را سه معیار اصلی انتخاب مدیران شایسته برشمرد وگفت: در روزهای آتی سامانه دیده‌بان را مستقر می‌کنیم؛ بطوری که تمامی افراد در سراسر کشور هرگونه مسئله و مشکلی را در ۴۴ هزار مرکز تحت پوشش بهزیستی ببینند و این مهم نیاز به پیگیری داشته باشد در این سامانه ثبت‌ می‌کنند و پس از پیگیری نتیجه به آنها اعلام خواهد شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

ابتکار: ۱۸.۸ درصد مدیران کشور زن هستند/۴۰ درصد تسهیلات اشتغال زایی را بانوان دریافت کرده اند

 

 

معصومه ابتکار در جلسه گفت و گوی مشترک با بانوان مدیر، کارآفرینان و فعالان سازمان های مردمی زنان و خانواده در زنجان: شمار مدیران زن در دولت از ۱۳.۸ درصد در سال ۹۶ به ۱۸.۸ درصد در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

حضور ایران در اجلاس توانمندسازی زنان در اندونزی

 

 

 

 

اجلاس اشتراک تجربه های موفق توانمندسازی اقتصادی زنان در اندونزی با حضور نمایندگانی از ایران، بوتان، فیلیپین، مالدیو، پاکستان، افغانستان، بنگلادش، میانمار، مالزی، ویتنام و نپال برگزار شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

تعداد هیأت علمی زنان در دولت روحانی به ۱۲ هزار نفر رسید

 

 

رییس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از افزایش ۶ هزار و ۳۰۰ عضو هیات علمی زنان در دولت روحانی خبرداد و گفت: تعداد اعضای هیأت علمی زنان از سال ۹۲ تا بهمن ۱۳۹۷ به ۱۲ هزار نفر رسید.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398

پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به وزیر ارشاد؛ روز اول صفر، روز «منع خشونت علیه زنان» نام گذاری شود

 

 

سیده فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی، گفت: روز اول صفر به عنوان روز ورود حضرت زینب (س) و خاندان اهل بیت به شام در اکثر کشورهای اسلامی از جمله سوریه، عراق و لبنان به عنوان روز منع خشونت علیه زنان گرامی‌ داشته می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

سیاست های کلی نظام قانون گذاری ابلاغ شد

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی، سیاست‌ های کلی نظام قانون‌ گذاری را ابلاغ و با توجه به اهمیت موضوع در حاشیه آن مرقوم کردند: «سیاست ها به قوای سه‌گانه ابلاغ شود. سه قوه موظفند اقدامات را زمانبندی و پیشرفت ها را گزارش نمایند». متن سیاست های کلی نظام قانون‌ گذاری مصوّب مقام معظم رهبری که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم شده است، به این شرح است:

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

تصویب لایحه مقابله با خشونت، برای زنان معجزه نمی‌کند/ معنا و مشمولان خشونت را در لایحه جدید تغییر داده‌اند

 

 

لایحه «تأمین امنیت زنان در برابر خشونت» در سال‌های اخیر راه طولانی‌ای را طی کرد. متهم به سیاه‌نمایی شد و خیلی‌ها گفتند این لایحه برای بنیان خانواده سم است. برخی آن را جرم‌انگارانه و متضاد با رویکرد تحکیم خانواده شمردند و حتی برخی منکر وجود خشونت علیه زنان در جامعه ایرانی و علیه زنان شدند. با تمام این تفاصیل اما این لایحه راهش را پیمود، آن هم به مدد فعالانی که در این‌ سال‌ها ناامید نشدند، ادامه دادند و چون خشونت را یکی از مهم‌ترین موانع مقابل رشد زنان می‌دانستند، برای به ثمر نشستن راه‌های مقابله با آن در موضع خود باقی ماندند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

شرایط استحقاق مستمری فوت تأمین اجتماعی به بازماندگان / آیا خانواده کارگر متوفی که بیمه نشده، می‌توانند مستمری دریافت کنند؟

 

 

وی در پاسخ به این پرسش که اگر کارگر بیمه شده‌ای در محل کار فوت کند، تکلیف تأمین اجتماعی برای خانواده بازمانده چیست؟ اظهار کرد: اگر فوت ناشی از کار باشد، فرد به هیچ سابقه بیمه پردازی نیاز ندارد و حتی اگر در روز اول کار، حادثه‌ منجر به فوت رخ دهد، تمام حقوق به خانواده پرداخت می‌شود؛ اما اگر کارگری در اثر بیماری فوت کند، نیاز است در 10 سال آخر عمر، حداقل یک سال و در سال آخر هم 90 روز سابقه بیمه‌پردازی داشته باشد. این دو شرط باید برقرار باشد تا سازمان تأمین اجتماعی بتواند به بازماندگان مستمری بپردازد.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

نقش زنان این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس

 

 

شش هزار و ۴۲۸ نفر از زنان ایرانی طی سال های دفاع مقدس شهید شدند که البته بیشتر در بمباران ها و موشک باران شهرها به شهادت رسیدند.۵۰۰ نفر از این افراد رزمنده بودند 

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 9 مهر 1398

معرفی مقاله علمی - پژوهشی با عنوان: تجاوز جنسی و تعارض جنسیتی

 

 

مقاله حاضر در شماره 1، شماره پیاپی 19، دوره 10 ، بهار و تابستان  1398 دو فصل نامه پژوهش نامه حقوق کیفری دانشگاه گیلان منتشر شده است.

 

جهت دریافت اصل مقاله اینجا را کلیک کنید

 

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

استاندارد ملی الزامات عمومی اتاق مادر و کودک تدوین شد

 

 

در جلسه 348  کمیته ملی استاندارد خدمات سازمان ملی استاندارد کشور، پیش نویس استاندارد ملی با عنوان  «اتاق مادر و کودک - الزامات عمومی » با همکاری ذی نفعان و صاحب نظران مربوطه تدوین شد. به گزارش دفتر تدوین استانداردهای ملی؛ هدف از تدوین این استاندارد تعیین ویژگی های بهداشتی و مقررات و الزامات مورد نیاز اتاق های مادر و کودک در تمامی اماکن (عمومی و خصوصی ) مورد مراجعه است. این استاندارد برای کودکان گروه سنی صفر تا 72 ماه و کودکان با نیازهای ویژه کاربرد دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

متن کامل لایحه صیانت، کرامت و تأمین امنیت بانوان در برابر خشونت

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

یزد از نظر مشارکت سیاسی زنان در رتبه‌های آخر کشور قرار دارد

 

 

معاون هماهنگی و برنامه‌ریزی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوریروز شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد که با حضور معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار شد، افزود: تاکنون هیچ زنی به عنوان نماینده‌ از استان یزد به مجلس شورای اسلامی راه نیافته‌است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

شورای شهر، به دنبال رفع تبعیض جنسیتی در استفاده از خدمات شهری

 

 

عضو شورای شهر تهران، افزود: ضرورت دارد نیازهای دختران به عنوان بخشی از شهروندان جامعه را هم مرتفع کنیم، یکی از اصلی ترین نیازهای دختران، تامین سلامت جسمی با ورزش است که مدارس ما به دلیل این که معمولا به بیرون مشرف هستند کمتر می توان از ظرفیت  فضای حیاط آنها برای ورزش دختران استفاده کرد از این رو مناسب سازی مدارس دخترانه شورا را متقاعد کرد تا بخشی از بودجه سالانه آموزش و پرورش را در راستای سلامت جسمی دانش آموزان دختر در اختیار آنها قرار دهد، رویکرد شورا رفع تبعیض در ارائه خدمات به تمام شهروندان فارغ از هر جنسیت و سنی می باشد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

استقبال مسئولان و کارشناسان از جدیت عدلیه برای صیانت از حقوق زنان

 

 

رییس قوه‌ قضاییه در راستای فقط کرامت انسانی چندی پیش دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه‌قضاییه را ابلاغ کرد که حکایت از عزم دستگاه قضا در جهت اعتلای کرامت انسانی دارد که بندهایی از آن مربوط به بانوان است اما باید گفت قوه‌قضاییه برای صیانت از کرامت زنان بر اساس وعده زمان‌بندی‌شده خود اقدام به ارسال لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به دولت کرده است که این نشان از آن دارد که در کنار مبارزه جدی با فساد، عدلیه از پیگیری حقوق زنان غافل نشده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

لایحه تأمین امنیت بانوان موجب بازدارندگی از وقوع جرم است

 

 

مشاور امور بانوان و خانواده وزیر دادگستری لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در مقابل خشونت را موجب بازدارندگی از وقوع جرم دانست و گفت: این لایحه تأمین امنیت زنان را که موجب امنیت خانواده و حفظ چارچوب آن می شود، در پی دارد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

ارسال متن نهایی لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت به دولت

 

 

اسماعیلی، سخنگوی دستگاه قضا از ارسال متن نهایی لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت به دولت خبر داد و گفت: از اقدامات روز‌های اخیر نهایی شدن متن لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان در برابر خشونت است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

اعتبار قانون افزایش مدت مرخصی زایمان به زودی در دولت تصویب می شود

 

 

معصومه ابتکار؛ معاون امور زنان و خانواده در خصوص اجرای مرخصی ۹ ماه مرخصی زایمان زنان در ادارات دولتی و بخش خصوصی گفت: اجرای این مصوبه اجباری است و تمامی کارفرماها موظف به عمل به آن هستند. اما متاسفانه در برخی موارد شاهد عدم انجام آن به ویژه در بخش خصوصی هستیم.ابتکار از تعیین اعتبار برای این مصوبه در دولت خبر داد و افزود: اعتبار اجرایی شدن مصوبه ۹ ماه مرخصی زایمان زنان شاغل در دولت در نظر گرفته شده و به زودی نیز تصویب خواهد شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 2 مهر 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط