زنان و حقوق بشر

در لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت، خشونت علیه زنان چگونه ثابت می‌شود؟

 

 

نحوه اثبات جرایم پیش‌بینی شده در لایحه، از یک سو تابع ضوابطی است که در قوانین ناظر بر دادرسی وجود دارد که در قانون آیین دادرسی کیفری مصوب  تیر ماه 1392 و قانون مجازات اسلامی مصوب اردیبهشت 1392 به آن اشاره شده است و از سوی دیگر نیز فصل پنجم لایحه به نحوه دادرسی خاص جرایم خشونت‌آمیز علیه زنان اختصاص یافته است. در عین حال در برخی مواد که در فصول دیگر لایحه آمده راهکارهایی پیش‌بینی شده که می‌تواند در کشف جرایم خشونت‌آمیز علیه زنان و روشن شدن حقیقت و واقعیت امر، موثر واقع شود.

https://www.isna.ir/news/98091812979/%D8%AE%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AA-%D8%B9%D9%84%DB%8C%D9%87-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AB%D8%A7%D8%A8%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

 

 

یکشنبه 24 آذر 1398

جدیدترین تغییرات لایحه تامین امنیت زنان/مجازات ارسال کنندگان پیامک‌های جنسی به زنان

 

 

قوه قضائیه لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» را پس از حدود دو سال تایید و به دولت ارسال کرد و دولت نیز جهت تکمیل مراحل قانونی آن را به کمیسیون لوایح دولت تقدیم کرد؛ این درحالیست که کارشناس ارشد دفتر بررسی‌های امور حقوقی معاونت رییس جمهور در امور زنان و خانواده نیز می‌گوید این لایحه هنوز در نوبت رسیدگی کمیسیون لوایح قرار نگرفته است.

https://www.isna.ir/news/98090704615/%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%AD%D9%87-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%85%D9%86%DB%8C%D8%AA-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF%DA%AF%D8%A7%D9%86

 

یکشنبه 24 آذر 1398

شناسایی نقاط نا امن برای زنان/ساخت ۵ گرمخانه دیگر در پایتخت

 

 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: تضمین حق زنان برای برخورداری از فضاهای عمومی عاری از خشونت، هدف اصلی شهرداری تهران است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در برخی از محلات تهران به‌ویژه در جوامع کم‌درآمد، ترس از جرم در زنان ، نسبتاً زیاد است. برای حل این مسئله، شهرداری تهران برنامه‌ای را برای شناسایی نقاط مهم ناامن بر اساس دانش محلی ساکنان آغاز کرده است. هدف از این برنامه شناسایی ویژگی‌هایی است که باعث عدم امنیت زنان و احساس ناامنی در محلات و اماکن عمومی شهری می‌شود.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

چگونه از سقوط سالمندان پیشگیری کنیم؟

 

 

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت فاکتورهای خطر محیطی اطراف سالمند عدد قابل توجهی است، به عبارت دیگر بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد علل سقوط سالمندان به عوامل محیطی برمی‌گردد که بعضا به راحتی قابل اصلاح و پیشگیری است. وی با اشاره به آمار سقوط سالمندان به علت عوامل محیطی و با تاکید بر اینکه بسیاری از این سقوط‌ها با آموزش مناسب و ایمن سازی محیط قابل پیشگیری است، گفت: بیش از ۶۰ درصد سقوط سالمندان در محیط زندگی و خانه فرد، ۱۰ درصد در محل نگهداری سالمندان و ۳۰ درصد در معابر شهری اتفاق می افتد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

اعطای وام قرض الحسنه به زنان سرپرست خانوار

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان این که سه میلیون و ۵۰۰ هزار زن سرپرست خانوار داریم گفت: اکثر زنان سرپرست خانوار همسرشان فوت کرده و عملاً خودشان باید معیشت فرزندان و خانواده را تأمین کنند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

اینفوگرافیک / وضعیت تأهل در استان‌های ایران

 

 

آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده که بر مبنای سال 1395 تهیه شده، نشان می‌دهد بالاترین درصد زنانی که همسرشان بیش از یک زن دارند، متعلق به استان «سیستان و بلوچستان» و کمترین این زنان متعلق به استان «سمنان» هستند؛ بطوریکه ۱۴.۹ درصد زنان استان سیستان و بلوچستان شوهرشان بیش از یک همسر دارد و پس از آن استان هرمزگان با نرخ ۷.۰۳ درصد نسبت به سایر استان‌ها در رتبه دوم قرار گرفته است. در این اینفوگرافیک با وضعیت تأهل در استان‌های ایران بیشتر آشنا خواهید شد.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

روز جهانی رفع خشونت علیه زنان / با پایان دادن به خشونت علیه زنان، جهان را نارنجی کنیم!

 

 

معضل جهانیِ خشونت علیه زنان و دختران یکی از گسترده‌ترین، پایدارترین و مخرب‌ترین اَشکال نقض حقوق بشر در دنیای امروز است که به خاطر عواملی چون مصونیت از مجازات، سکوت و ننگ مربوط به آن تا حد گسترده‌ای گزارش نشده باقی می‌ماند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

«چندهمسری» در کدام استان‌ها بیشتر است؟

 

 

براساس آمارهای اطلس وضعیت زنان و خانواده، بالاترین درصد مردانی که بیش از یک همسر دارند متعلق به استان «سیستان و بلوچستان» است، این درحالیست که استان سمنان با نرخ ۰.۶۹ درصد نسبت به سایر استان‌ها کمترین میزان چندهمسری را تجربه کرده و در این زمینه رتبه آخر را به خود اختصاص داده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در سال روز جهانی مقابله با خشونت علیه زنان: اورژانس اجتماعی کارآمدترین سازِ کار در مقابله با خشونت علیه زنان و کودکان است

 

 

دکتر ابتکار ضمن تشریح آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت، می‌گوید: این معاونت کماکان مراکز مداخله و اورژانس اجتماعی را یکی از موثرترین و کارآمدترین ساز و کارها در مقابله با خشونت علیه زنان و کودکان می‌داند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

سهم زنان از بازار کار کمتر از ۲۰ درصد است

 

 

بر اساس گزارش مرکز آمار سهم زنان ایرانی از بازار کار و اشتغال زیر ۲۰ درصد است و بیکاری زنان بیشتر از مردان و ۱۸ درصد است. و در گزارشی تازه ایران در کارآفرینی زنان یک پله سقوط کرده است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

آخرین وضعیت سرویس‌دهی مرکز شبانه نگهداری از معتادان در فصول سرد سال

 

براتی سده در پایان تاکید کرد: در ۶ ماه نخست امسال حدود ۴۷۰۰ نفر زن معتاد و حدود ۱۴ هزار مرد معتاد از ظرفیت مراکز نگهداری شبانه (شلترها) استفاده کرده‌اند که احتمالا در نیمه دوم سال این آمار افزایش بیشتری می‌یابد.

ادامه مطلب

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار اعلام کرد؛ تعداد مردانی که بیمه بیکاری می‌گیرند ۳ برابر زنان است

 

 

آمار‌نامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد تعداد مردانی که بیمه بیکاری دریافت می‌کنند بیش از سه برابر زنان است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

بهترین کشورهای جهان برای زنان کارآفرین

 

 

ایران در گزارش امسال با ۴۲.۳ امتیاز، بالاتر از عربستان، الجزایر، بنگلادش و مصر و پایین تر از کشورهای تونس، هند، ترکیه و اتیوپی در رده ۵۴ جهان ایستاده است. امتیاز ایران در مقایسه با سال قبل ۱.۷ امتیاز (معادل چهار درصد) کاهش داشته است که همین مساله نیز باعث شده ایران در رتبه بندی امسال یک رتبه نزول کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

جدیدترین آمارها از روند انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی

 

 

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: روند انتصاب زنان در پست‌های مدیریتی در دولت تدبیر و امید روند خوبی داشته، به گونه‌ای که از انتصاب ۱۳.۶ درصدی در سال ۹۶ به ۱۸.۸ درصدی در امسال افزایش یافته است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

توزیع بسته‌های غذایی بین زنان باردار مناطق محروم/ سوءتغذیه علت ۸۰ درصد معلول‌زایی‌ها

 

 

رییس بنیاد علوی از توزیع ماهانه یک میلیون سبد غذایی با ۱۴ قلم کالا بین زنان باردار مناطق محروم خبر داد. وی در خصوص اقدامات بنیاد مستضعفان برای رفع سوء تغذیه زنان باردار در مناطق محروم گفت: یکی از طرح‌های اجرا شده از سوی بنیاد مستضعفان  کمک‌رسانی به زنان باردار مناطق محروم است که به دلیل نداشتن بضاعت مالی، دچار سوء تغذیه شده‌اند و به دنبال این مشکل بیش از ۸۰ درصد از نوزادانشان معلول متولد می‌شوند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

ارائه خدمات بهداشتی رایگان به مددجویان مجهول‌الهویه‌ بهزیستی

 

 

رییس دبیرخانه بیمه و درمان مددجویان سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد:  کلیه افراد مجهول الهویه که در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند می توانند تا صدور شناسنامه و اوراق شناسایی  ۳ ماه از خدمات رایگان بیمارستانها و مراکز بهداشت و درمانی استفاده کنند و اگر بهزیستی نتواند در این مدت مدارک شناسائی مجهول الهویه را آماده سازی کند باید هزینه سه ماه اول را نیز پرداخت کند.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

نخستین دبیر خانم کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور و مسائل پیش رو

 

 

پس از چهار ماه، اولین دبیر معمم کارگروه ساماندهی مد و لباس جای خود را به اولین دبیر خانم کارگروه داد. کارگروهی که همه در کشور انتظار فعالیت در حد یک وزارتخانه را از آن دارند اما بودجه و امکانات قانونی یک دفتر رسمی را نیز ندارد و مشکلات بی‌شماری در انتظار دبیر جدید آن است.

ادامه مطلب

 

ﺳﻪشنبه 5 آذر 1398

حیطه فعالیت

در این وبلاگ، اخبار مربوط به مقالات و کتب جدید در حوزه ی زنان، همایش ها، نشست های تخصصی، اسناد مرجع و بررسی تطبیقی مباحث حقوق زن در گستره ی جهانی و دیگر موارد مربوطه، منعکس خواهد شد. امید است عموم علاقه مندان به موضوع، در این مهم مشارکت و هم یاری نمایند.

بایگانی مطالب

بایگانی موضوعی

پیوندهای مرتبط